Громадська організація Терен
Стаття

Злісний бур'ян чи "ЇЖА БОГІВ"!?

Трояни

 

 

 

Амаранты.

Рослина - легенда, хліб майбутнього - всі ці епітети сказані в різний час, різними людьми про амарант. З-поміж них і великий вчений М. І. Вавілов, саме йому належать слова: "...цей злак у майбутньому нагодує все людство".
Амарант знали древні цивілізації інків та ацтеків, йому поклонялися, називали "даром небожителів", "їжею богів", це через нього йшли на вогнище за волею середньовічні інквізиції. З тих пір амарант майже зник на своїй древній батьківщині - у Центральній Америці й на інших континентах. Відродження його, як культури, розпочалося вже у 20 столітті завдяки вченим, які дослідили його хімічний склад та біологічну цінність.

[2-05808] Амарант в оцепенении

Що це за рослина і яка з неї користь? Амарант - однорічник, висотою 3-4 м. Листя і стебло нагадують відомий бур'ян - щирицю. На вершечку стебла амарант утворює велику волоть з насінням. Цінність цієї рослини безумовна. Вона - рекордсмен щодо вмісту рослинного білку, якість якого перевершує добре відомі білкові рослини: горох, квасолю, сою та інші.
Японці зелень амаранту прирівнюють до м'яса кальмарів. Дослідники встановили, що в його складі незамінної амінокислоти - лізину у 2,5 раза більше, ніж у кукурудзі. З нього в Японії та США готують декілька сотень страв на різні смаки. Листя амаранту можна сушити на зиму, квасити, солити, маринувати. З нього готують соки і напої, які, до речі у США цінуються вище, ніж пепсі-кола. Із зерен амаранту виготовляють олію - найдорожчу з рослинних олій. Зерна амаранту, підсмажені на сковорідці, можуть повністю замінити горіхи та мак у кондитерських виробах.
Не можна обійти стороною і той факт, що амарант - дуже цінна кормова культура, яка дає вихід зеленої маси до 2000 центнерів з 1 га за 3 укоси, зерна - 50-70 ц/га. Всього 20% добавки зелені амаранту до корму худоби та птиці збільшує добовий приріст молодняка більш як у 2 рази. Причому, поїдають і телята, і поросята, і кури, й гуси, качки, кролі, індики, нутрії, кози та вівці.
Неоціненна ще одна властивість амаранту - лікувальний і оздоровчий вплив на людський організм. Амарантовий чай допоможе при цукровому діабеті, ожирінні, неврозі, атеросклерозі, аденомі, нічному нетриманні сечі, позбавить запальних процесів сечостатевої системи як у чоловіків, так і в жінок. Чоловікам дасть чоловічу силу та підвищить статеву можливість.
Дослідження вчених останніх років довели, що амарант виводить радіонукліди з організму людини. Згодьтесь, що в наш час це один з основних чинників для збереження українців як нації. Народна медицина знає багато випадків повного лікування нирок, печінки, геморою за допомогою цієї чудо-рослини. А для бджолярів - ще одна можливість зміцнити бджолосім'ї. Суміш амарантового борошна з цукровим сиропом, згодована бджолам, сприяє ефективному розвитку сімей, бджоли не хворіють варроатозом.
Вирощування амаранту - не складна справа. Для засіву однієї сотки городу достатньо однієї чайної ложки насіння. Висівають його тоді, коли грунт прогріється до 10-12 градусів, у борозенки на глибину 0,5-1 см. Насіння амаранту дрібне, тому його доцільно змішувати з піском під час сівби. Загущені сходи слід прорідити (пересадити на інше місце). В рядку розмістити рослини через 30 см, а між рядками - 50-70 см. Амарант добре росте на всіх грунтах, але найбільший урожай дає на окультурених. Полюбляє органічні добрива, які вносять під перекопування по 10 кг на 1 кв. м. Основні агротехнічні заходи - це полив в разі пересушування грунту, прополювання бур'янів у перший місяць розвитку, а потім амарант сам заглушить бур'яни.
За період вегетації роблять заготовки листків на зиму. Коли дозріє насіння, волоті зрізують секатором, В'яжуть у віники і підвішують під навісом до повного висушування. Сухі віники обмолочують, а зерно провіюють. Зерно амаранту для харчових потреб добре зберігати у скляних банках, накривши їх капроновими кришками. Обмолочені віники амаранту можна згодувати худобі. 

Кількість переглядів: 55